Tekerrür - Selim Süme & Özgür Öğütcen

Tekerrür, "bakış" üzerinden imgenin bir arzu nesnesine dönüşümünü, tarihin ve hafızanın ve hatta hatıranın zaman içinde yeniden yazımını, fotoğrafın bu yazımdaki rolünü ve bizim imgelerle kurduğumuz ilişkinin hafızamızda, hatıralarımızda nerede ve nasıl konumlandırdırıldığını irdelemektedir.

80 adet buluntu vesikalık fotoğrafın yeniden üretilmesi-boyutlandırılması ve ona eşlik eden metinden oluşan Tekerrür, fotoğrafik görüntünün işlevinden ayrıldığında ortaya çıkan durumu -temsiliyet sorununu- ve portre fotoğrafındaki bakıştan yola çıkarak, onun insanlar üzerindeki etkisi veya bizim bakış ile birlikte kendimizi nasıl ve nereye konumlandırdığımızı sanatsal bir yaklaşımla araştıran bir denemedir. Bu sayede kimliklerinden koparılan Portre’ler, ait olduğu zaman ve ortamdan ayrılarak kavramsallaştırılmış, böylece saf Bakış'ın simgesine dönüşmüşlerdir.

---

Istanbul'da, 2016 yılında REC Collective tarafından yayınlandı.
112 sayfa, 20cm x 27cm, Offset baskı
500 adet basıldı / Dili: Türkçe - İngilizce

35 TL / SATIN AL

Salkovic - Sevim Sancaktar

"Salkovič" Türkiye`de üretilen yeni bir ulus inşaasının kültürel siyaset ve kimlik dönüşümleri üzerine etkisini araştıran ve ortaya çıkan temsiliyet sorunlarını irdeleyen bir proje. Kitap Frederic Lezmi`nin işbirliğinde Poligon/İstanbul`da düzenlenen kitap atölyesi bünyesinde üretildi.

Bir değişim biçimi olarak „yerel“ bir soyadı almak doğası gereği yabancıdır; Soyadları kimlik belirtirler – öyleyse birleştirmenin amacı ne olabilir? Soyadlarının Türkiye Cumhuriyetin’de kullanılmaya baslanması belki de ülkenin batılılaştırılmasından öte bir şeydir ve ortak bir kimlik arayışıdır. Soyadı gerekliliği olmaksızın kimlik belirlemesi de gerekmez. (Merve Ünsal)

289KD - Selim Süme

Süme, askerlik süresince çektiği fotoğraflarla, günlüğünden aldığı bazı bölümleri biraraya getirerek, askerlik döneminde yaşadığı süreci samimi bir bakış açısıyla irdeliyor. Tasarımını Aylin Önel’in yaptığı kitapta yeralan fotoğraf ve metinler farklı açılardan hikayeyi anlatan ve bütünde birbirini destekleyen bir yaklaşımla bir erkek için “asker olmak” fikri üzerine kişisel bir dil oluşturmaya çalışyor.

“Büyük gün geldi çattı. Sonunda yemin edeceğiz. Annemler, özellikle babam, yemin törenini çok önemsiyor. Törenden sonra hemen evci kâgıtlarını aldık. Doğruca otele gittik. Kendimi yatağa attım hemen ve bütün gün yataktan çıkmadım. Kendimi uzun bir aradan sonra özgür hissettim.”

---

Istanbul'da, 2011 yılında REC Collective tarafından yayınlandı, Aylin Önel tarafından tasarlandı.
128 sayfa, 11.2 cm x 18 cm, Offset baskı
1000 adet basıldı / Dili: Türkçe - İngilizce

30 TL / SATIN AL

Transformer - Sevim Sancaktar

Tasarımı Aylin Önel tarafından yapılan Transformer, Rec Collective`in ilk yayını. "Sevim Sancaktar, Transformer'da İstanbul ve çevresindeki şehirlerin trafolarına çizilmiş duvar resimlerini yakın plan fotoğraflayarak yanılsamalar yakalıyor. Hem bir dönemin göstergesi hem de kentsel tarihin çarpık yansıması, sanatsal bir ifade olarak mimari unsurlar olmakla kalmayıp adeta şehrin sosyal ve kültürel bir portresini çiziyor. Doğu ve batının hem eski hem de yeni niteliklerini bünyesinde karıştıran ve elektrik kadar eklektik olan bu şehir tam anlamıyla ütopik bir zaman ve boyut yanılgısı oluşturuyor." Text: Laurence Cournet

---

29 sayfa, 16.5×19.5cm, akordiyon kitap, Offset baskı
Dil: Türkçe-İngilizce
ISBN: 978605888970

35 TL / SATIN AL